Home Page > Bulletin

Team Member List

  Group 1      
  Name University Major  
supervisor Mr. Xuesong Xi China Agricultural University     
1 Adriaan Moerdijk WUR BSc Landscape Architecture Undergraduate
2 Carolina Pereira USP Forestry Undergraduate
3 Adam Turner UCD Neurobiology Physiology and Behavior Undergraduate
4 Xi Sun CORNELL Landscape Architecture Undergraduate
5 Wen Kangjing CAU Architecture and Civil Engineering Graduate
6 Dai Xiyan HNU Landscape Architecture Undergraduate
         
  Group 2      
supervisor Mrs.Rebecca Nelson Cornell University     
1 Danielle Street CORNELL Landscape Architecture Undergraduate
2 Feng Yuan UCD International Agricultural Development Graduate
3 Cui Yongqin HNU Landscape Architecture Graduate
4 Joao Camargo USP Agriculture Undergraduate
5 David Mornout WUR BSc International Land and Water Management Undergraduate
6 Ma Weizhe CAU Land Resource Management Undergraduate
         
  Group 3      
supervisor Mrs. Yijia Wang China Agricultural University     
1 Wang Chenhui HNU   Undergraduate
2 Rio Alfajri WUR MSc International Development Studies Graduate
3 Elen Perez USP Agriculture and Environmental Management Graduate
4 Jessica Fahmy UCD Landscape Architecture Undergraduate
5 Songyi Zheng CORNELL   Graduate
6 Jiang Dawei CAU Landscape Architecture Graduate
         
  Group 4      
supervisor Mr. Fabio Marin University of Sao Paulo    
1 Hou Yi HNU Landscape Architecture Graduate
2 Noa Tabak WUR MSc International Land and Water Management Undergraduate
3 Antonio Neto USP Agriculture Undergraduate
4 MengYi Wu CORNELL Landscape Architecture Graduate
5 Song Jiaxi CAU Land Resource Management Undergraduate
6 Chuqiao Zeng UCD Landscape Architecture Undergraduate
         
  Group 5      
supervisor Mrs. Agnes Patuano Wageningen Univeristy & Research    
1 Lucas Rosa USP Agriculture Undergraduate
2 Jeroen Bredero WUR BSc Forest and Nature Conservation Undergraduate
3 Isabella Culotta CORNELL UG GALS Plant Sci/IARD Undergraduate
4 Yitong Zhang UCD Landscape Architecture Undergraduate
5 Li Meining HNU Landscape Architecture Undergraduate
6 Chen Yi CAU Landscape Architecture Graduate
         
  Group 6      
supervisor Mr. Thiago Romanelli University of Sao Paulo    
1 Liang Yixin HNU Landscape Architecture Undergraduate
2 Nienke Eikelenboom WUR BSc Forest and Nature Conservation Undergraduate
3 Kimberlee Anderson UCD   Undergraduate
4 Fernando Filho USP Entomology Graduate
5 Mira Driskell CORNELL UG CALS IARD Undergraduate
6 Wu Yongzun CAU Industrial Design Undergraduate
         
  Group 7      
supervisor Mrs. Huaiyue Liang Hainan University     
1 Mirjam Hemmen WUR BSc Landscape Architecture and Spatial Planning Undergraduate
2 Zhao Xiaotong HNU Architecture Undergraduate
3 Milena Acciari USP Economics Undergraduate
4 Zhuoming Li UCD Landscape Architecture Undergraduate
5 Huang Zile CAU Landscape Architecture Undergraduate
6 Akshai Wilkinson CORNELL Landscape Architecture Graduate
         
  Group 8      
supervisor Mrs. Yuting Tai Wageningen Univeristy & Research    
1 Chen Shanman CAU Landscape Architecture Undergraduate
2 Lyuxiao Liu CORNELL Landscape Architecture Graduate
3 Joao Oliveira USP Environmental Management Undergraduate
4 Shassy Cahyani WUR MSc Environmental Sciences Graduate
5 Floor Boonstra WUR MSc Health, Communication & Innovation Graduate
6 Zhang Conghui HNU Architecture Undergraduate
         
  Group 9      
supervisor Mrs. Anne Haven Kiers University of California, Davis    
1 Lai Zhiyong CAU Landscape Architecture Undergraduate
2 Wu Jun HNU Landscape Architecture Graduate
3 Sage Taber CORNELL Landscape Architecture Graduate
4 Pasha Vredenbregt WUR MSc Landscape Architecture Graduate
5 Joanna Chen UCD Landscape Architecture Undergraduate
6 Gabriela Caixeta USP Economics Undergraduate
         
  Group 10      
supervisor Mr. Mitch Glass Cornell University     
1 Krongkan Klabkaeo UCD Landscape Architecture Undergraduate
2 Isabella Pereira USP Environmental Management Undergraduate
3 Thomas Westhoff WUR MSc International Land and Water Management Undergraduate
4 Yubei Tang HNU Landscape Architecture Undergraduate
5 Zhang Zhongpin CAU Landscape Architecture Undergraduate
6 Sarah Young CORNELL IARD Graduate